RSS
środa, 18 czerwca 2008
Firefox 3.0

Od wczoraj od godz. 19 można ściągać stabilną wersje Firefoksa w wersji 3.0. Mozilla chce pobić rekord Guinessa w ilości ściągnięć w ciągu 24h. Więcej informacji o nowym wydaniu w komunikacie prasowym grupy Aviary.pl, ściągnąć można z strony firefoksa.

Z najważniejszych zmian to sporo zostało zrobiono dla poprawienia bezpieczeństwa, nowy inteligentny pasek zadań wyszukujący również w historii i zakładkach oraz mniejsze obciążenie pamięci i poprawy szybkości działania.

08:41, darekkr1
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 czerwca 2008
Opera

Tym razem z okazji wydania wersji 9.5 parę słów na temat trzeciej siły na rynku przeglądarek. Gdybym pisał to w USA pewnie byłoby to Safari jednak w Polsce znacznie popularniejsza jest Opera.

Więc co my tutaj mamy, ano mamy przeglądarkę która od samego początku stawiała na szybkość, mamy również trochę inne podejście niż w Internet Explorerze 6 czy Firefoksie, dostajemy bowiem więcej niż samą przeglądarkę. poza przeglądarką program pocztowy z czytnikiem kanałów RSS, klienta sieci IRC, klienta sieci Bittorrent oraz środowisko dla widżetów (o tym później). Wszystko to w bardzo ładnym opakowaniu i dające naprawdę spore możliwości dostosowania do własnego widzimisię, przy jednoczesnym położeniu dużego nacisku na bezpieczeństwo.
Czyli przeglądarka idealna?
No niestety nie. Opera to bardzo dobry program, ale jednak jest z nim kilka problemów.
Po pierwsze i chyba najważniejsze udział w rynku na poziomie 6,2% (dane z www.ranking.pl z tygodnia 3-9 VI 2008) w Polsce to bardzo mało, a w Polsce udział Opery z jakiegoś powodu jest znacznie wyższy od średniej światowej. Co z tym idzie nie wszystkie strony w Operze działają tak jak powinny, klasycznym przykładem są niektóre serwisy Google.
Po drugie chociaż możliwości konfiguracji są imponujące, to jednak Firefox ze swoimi rozszerzeniami może więcej.
No i jak już wspominałem w tej przeglądarce jest inne podejście, i przejście z Internet Explorera czy Firefoksa na początku będzie ciut wyboiste. Jednak warto bo dostajemy przeglądarkę szybką, mającą bardzo ciekawe i nowatorskie pomysły.
Na koniec wspomniane wcześniej widżety, co to właściwie jest. No więc są to malutkie programiki, pokazujące coś: pogodę, mapę, czas do czegoś czy od czegoś. Takie średnio przydatne ale dość ładne.

15:59, darekkr1
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 kwietnia 2008
Czyżby przełom?
W tym tygodniu Firefox 2.0 został najczęściej używaną przeglądarką wg. badań Gemiusa. W rankingach zbiorczych nadal prowadzi IE z wersjami 6 i 7, ale jak zapewnia marcoos na swoim blogu (jeden z polskich programistów maczających palce w Firefoksie) i to jest tylko kwestią czasu.
21:15, darekkr1
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 marca 2008
Firefox

Zaczniemy od przeglądarki która jest najpopularniejszą alternatywą Internet Explorera.

Więc dlaczego Firefox?
Ponieważ to przeglądarka która na po zainstalowaniu jest dość prosta i nie odstrasza swoim wyglądem. Prosta nie znaczy w żadnym wypadku niewygodna, czy nieużyteczna. Umożliwia bardzo wiele i można ją zmienić naprawdę głeboko. Przy tym Fundacja Mozilla przy pomocy wolontariuszy dba o bezpieczeństwo programu i nowe wydania z poprawkami dotyczącymi bezpieczeństwa są wydawane dość często. Więc po kolei jakie są największe zalety Firefoksa:

 • rozszerzenia - a raczej możliwości które można dzięki nim uzyskać, mogą dotyczyć naprawdę czegokolwiek, od gestów myszy, przez blokowanie reklam aż do kompletnej zmiany wyglądu czy zachowania strony przy użyciu rozszerzenia greasemonkey
 • karty - czyli można oglądać wiele stron w jednym oknie i tylko przełączać się pomiędzy stronami
 • pole wyszukiwarki - zaraz obok pola adresu, nie trzeba czekać na załadowanie wyszukiwarki i już można szukać np. na allegro
 • bezpieczeństwo czyli od blokowanie popupów (wyskakujących okienek) poprzez w miarę częste aktualizacje, no i to jednak osobny program a nie część systemu jak Internet Explorer
 • możliwości konfiguracji - można zmienić naprawdę sporo, np. w about:config

Żeby nie było za różowo, są też oczywiście minusy.
 • Po pierwsze, Firefox 2.0 potrafi zając dużo pamięci przy dłuższym używaniu. Nie zawsze, nie każdemu i za bardzo nie wiadomo dlaczego, ale zdarza się.
 • Po drugie przy większej ilości rozszerzeń zaczyna robić się ślamazarny. Niestety rozszerzeń jest dużo, a nie wszystkie są napisane tak dobrze jak powinny być.
 • Nie jest Internet Explorerem. Tak to wada, nadal wiele stron jest napisanych tak żeby działały dobrze tylko w Internet Explorerem, wykorzystuje ActiveX np. wszelkiego rodzaju skanery antywirusowe
Przepraszam za długą przerwę, postaram się żeby następne wpisy były częściej.
21:02, darekkr1
Link Komentarze (2) »
sobota, 24 listopada 2007
Przeglądarki - spis

Dzisiaj lista przeglądarek, które można stosować na systemie Windows (alfabetycznie).

 • Firefox strona domowa
 • Flock strona domowa
 • Internet Explorer strona domowa
 • K-meleon strona domowa
 • Netscape Navigator strona domowa
 • Opera strona domowa
 • Safari (tak na windows, chociaż jak na razie beta) strona domowa
 • SeaMonkey (dawniej znana jako Mozilla Suite) strona domowa
16:51, darekkr1
Link Dodaj komentarz »
Przeglądarka

Zaczynając od podstaw, co to jest przegkądarka?

To program dzięki któremu możemy przeglądać strony internetowe. Przeglądarką najczęściej używaną jest program Internet Explorer. Najczęściej używaną niekoniecznie znaczy najlepszą. Jak sądzę głównym powodem tej popularności jest to że większość komputerów używa systemu windows w którym Internet Explorer jest dostępny. Czyli większośc używa Internet Explorera z lenistwa lub z niewiedzy że wybór Jest.

A wybór jest, i to wbrew pozorom całkiem spory. Dokładniej przedstawię tylko te bardziej popularne programy o innych tylko wspomnę. Już wkrótce lista, a potem opisy i instrukcje obsługi tych bardziej popularnych.

16:28, darekkr1
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 listopada 2007
Wstęp

Pewnie zastanawiacie się co będzie na tym blogu. Tak do końca to sie okaże podczas pisania.

Założenia są takie że będe opisywał programy które uważam za przydatne. Programy ale pewnie nie tylko. Poziom raczej podstawowy do średniozaawansowanego. Zresztą pożyjemy zobaczymy :).

Pierwsze wpisy już niedługo :) 

20:32, darekkr1
Link Dodaj komentarz »